Wiele par kłóci się o temperaturę w sypialni, ale jesteśmy tu dzisiaj, aby ujawnić, że ten, kto lubi mieć zimniej w nocy, ma rację.
Dr Christopher Winter, dyrektor medyczny w Charlottesville Neurology & Sleep Medicine, twierdzi, że istnieje kilka powodów, dla których powinieneś trzymać termostat w temperaturze 16-20 stopni Celsjusza podczas snu.
Spanie w niskiej temperaturze – korzyści
Mianowicie odkrył, że jeśli temperatura spadnie poniżej lub wzrośnie powyżej tego zakresu, w nocy będziecie się wiercić i przekręcać z boku na bok, co utrudni spokojny sen.
Najwyraźniej ludzkie ciało ma naturalny, 24-godzinny cykl, w którym temperatura wzrasta późnym popołudniem i spada do najniższego punktu około 5 rano. Gdy temperatura ciała spada, stajemy się bardziej zdolni do zaśnięcia. Dlatego zimna sypialnia zachęci i zapewni wysokiej jakości sen.
Naukowcy z University of South Australia potwierdzili również, że zimny pokój prowadzi do bardziej spokojnego snu, a także powiązali słabą regulację temperatury ciała z pewnymi formami bezsenności.
Ponadto spanie w zimnej sypialni pomoże ci wyglądać młodziej, ponieważ temperatura wyższa niż 20 stopni zatrzymuje uwalnianie melatoniny w ciele, która jest silnym przeciwutleniaczem, stwierdzono, że zapobiega chorobie Alzheimera i starzeniu się mózgu.
Utrzymanie chłodu w nocy również poprawi nastrój, a powodem jest związek między melatoniną i serotoniną. Serotonina, to znany wzmacniacz nastroju, jest również prekursorem melatoniny, więc ich podwyższony poziom w mózgu sprawia, że czujemy się szczęśliwsi i lepiej odpoczywamy.
Według lekarza naturopatycznego, Natashy Turner, zdrowe wzorce snu i przewidywalny spadek temperatury wspierają uwalnianie hormonu wzrostu i obniżają poziom hormonu stresu, co dodatkowo pomaga w odchudzaniu. Jedno z badań wykazało nawet, że może zmniejszyć ryzyko chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca. Pomimo przyspieszenia procesu spalania kalorii, spanie w chłodnym pomieszczeniu zwiększa również wrażliwość na insulinę, co zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2. Ponadto niższe temperatury snu sprzyjają również usuwaniu glukozy, co jest kolejnym wskaźnikiem ryzyka cukrzycy typu 2.
Jaka idealna temperatura do snu?
Tak jak wspominaliśmy na początku jest to 16-20 stopni Celsjusza.
Nie wahaj się więc obniżyć temperatury w swojej sypialni i ciesz się głębokim, regenerującym snem tej nocy!