w , ,

Dlaczego kobiety powinny przestać nosić biustonosze? Naukowcy postanowili to wyjaśnić

Większość kobiet nosi stanik od lat dojrzewania, ale mało która z nich wie, jakie szkody może to wyrządzić.

Noszenie stanika – szkodliwe?

Biustonosze zostały wprowadzone na rynek jako sposób na złagodzenie bólu pleców, zapewnienie dodatkowego wsparcia i podniesienie piersi, podczas gdy najwyraźniej wyrządzają więcej szkody niż pożytku, jeśli są noszone przez cały czas.

Według badań przeprowadzonych przez profesora Jean-Denisa Rouillana z Centre Hospitalier Universitaire de Besancon we Francji, okazuje się, że biustonosze nie mają żadnych medycznych ani anatomicznych korzyści dla kobiet, ale mają odwrotny efekt i prowadzą do zwiotczenia skóry piersi, hamują ich rozwój.

Podczas 15-letniego badania u 330 ochotników w wieku od 18 do 35 lat zmierzono piersi, a kobiety, które stanęły bez stanika, miały sutki o 7 milimetrów większe, mniej rozstępów, a ich piersi były jędrniejsze.

Dodatkowo badanie wykazało, że brak stanika poprawia postawę ciała i zmusza ciało do rozwoju mięśni pod biustem, co zapobiega zwiotczeniu.

Naukowcy podkreślają, że wcale nie mówią kobietom, aby całkowicie przestały nosić biustonosze, ponieważ jest to osobisty wybór.

Dlaczego warto przestać nosić biustonosz?

Istnieje nawet więcej powodów, aby przestać nosić stanik:
– Biustonosze często powodują dyskomfort, ponieważ fiszbiny są niewygodne i mogą wbijać się w skórę, podczas gdy biustonosze sportowe są zazwyczaj za ciasne i powodują uczucie ucisku

– Nie są konieczne do każdej aktywności w ciągu dnia, a większość kobiet zdejmuje je tylko przed snem. Jednak musisz dać swoim piersiom trochę czasu na „przewietrzenie”, pomimo normy społecznej, która nakazuje nosić je wszędzie, o każdej porze.

– Porzucenie stanika zapobiegnie uwięzieniu brudu i potu na skórze, a to zmniejszy ryzyko wysypki, wyprysków i infekcji spowodowanych przez odzież, która zatrzymuje pot na ciele

– Brak stanika może być bardzo korzystny dla krążenia krwi, ponieważ zbyt ciasne elastyczne paski mogą spowalniać krążenie w ramionach i tułowiu. Chodząc bez stanika, przestaniesz uciskać główne naczynia krwionośne

– Znalezienie odpowiedniego stanika zajmuje dużo czasu, a rozmiary nie są uniwersalne

– Biustonosze mogą być drogie i mają stosunkowo krótki okres trwałości, wynoszący zaledwie sześć do ośmiu miesięcy. Ponadto większość kobiet zwykle kupuje więcej niż jedną parę, biustonosze robocze, sportowe, rekreacyjne itp.

Badacze przeanalizowali także wpływ staników na cykle snu, wahania temperatury rdzenia i melatoninę w ślinie, i stwierdzili, że mają bezpośredni wpływ na sen i zmniejszają jakość odpoczynku.

Ostatecznie to Ty decydujesz, czy nadal będziesz nosić stanik, czy porzucisz go z tych powodów. Możesz spróbować przejść przez stan bez stanika przez kilka tygodni i zobaczyć, czy zauważasz jakąś różnicę, a wtedy zdecydować, czy chcesz to zmienić na stałe, czy nie.

Pamiętaj, że młode dziewczyny nie powinny nosić biustonoszy, aby ich piersi mogły prawidłowo się rozwijać!

10 rzeczy, które dzieją się w twoim organizmie, gdy pijesz za mało wody.

Dlaczego powinieneś masować swoje stopy przed snem?