w , , ,

10 powszechnych nawyków poważnie uszkadzających nerki – nie lekceważ tych informacji!

Nerki spełniają jedne z najważniejszych funkcji w organizmie, ponieważ filtrują krew, detoksykują ciało, neutralizują kwasy, wytwarzają hormony, wchłaniają minerały i wiele innych. Dlatego jeśli nie będziemy odpowiednio dbać o ich funkcje, możemy doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Zdrowie nerek może ulec uszkodzeniu przez lata, zanim zaczniemy odczuwać jakiekolwiek objawy. Dlatego, musimy temu zapobiec dużo wcześniej i zadbać o prawidłowe funkcjonowanie naszych nerek, aby zmniejszyć ryzyko wszelkich problemów z nimi związanych.

Chore nerki – objawy

– Częste oddawanie moczu
– Problemy z oddawaniem moczu
– Ból lub pieczenie podczas oddawania moczu
– Ciągłe pragnienie

Dobra kondycja nerek jest niezbędna do utrzymania homeostazy w ciele, zaczynając od składu krwi. Warto wiedzieć również, że nerki są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego poziomu pH i równowagi elektrolitowej (proporcje sodu, potasu i fosforanów). Wytwarzają także hormony produkujące czerwone krwinki oraz te, które pomagają regulować ciśnienie krwi.

10 nawyków, które uszkadzają nerki

Poniższe 10 nawyków obciąża nerki i stopniowo doprowadza do ich zniszczenia lub choroby:

1. Odwodnienie

Przewlekłe odwodnienie organizmu prowadzi do gromadzenia się odpadów i toksyn, których nerki nie mogą łatwo wyeliminować.

2. Nadużywanie środków przeciwbólowych

Częste stosowanie środków przeciwbólowych może powodować uszkodzenie nerek.

3. Kofeina

Kofeina podnosi ciśnienie krwi, a jej nadmierne spożycie może powodować duży nacisk na nerki.

4. Spożycie alkoholu

Alkohol jest w rzeczywistości legalną toksyną, więc jego nadmierne lub częste spożywanie powoduje przemęczenie nerek i prowadzi do jej uszkodzeń.

5. Nadmiar spożycia soli

Sól jest ważnym minerałem dla zdrowia, ale jej nadmierne spożycie podnosi ciśnienie krwi i wywiera duży nacisk na nerki.

6. Nadmierne spożycie cukru

Nadmierne spożycie cukru zagraża zdrowiu nerek i zmniejsza ich funkcjonalność.

7. Zbyt dużo białka zwierzęcego

Nadmierne spożycie mięsa, zwłaszcza mięsa czerwonego, przetwarza w systemie zbyt dużo białka, zwiększając obciążenie metaboliczne nerek, powodując dysfunkcję i uszkodzenie nerek.

8. Częste ignorowanie potrzeby oddawania moczu

Jeśli często opóźniasz podróż do łazienki, kiedy musisz oddać mocz, wywierasz duży nacisk na nerki, co może ostatecznie spowodować chorobę nerek, kamienie nerkowe, niewydolność nerek i nietrzymanie moczu.

9. Brak snu

Podczas snu ciało ma czas na wyleczenie i regenerację, regenerując stres i uszkodzenia wyrządzone nerkom, więc przewlekłe pozbawienie snu zwiększa ryzyko chorób nerek.

10. Niedobory witamin i minerałów

Niedobory witamin i minerałów mogą prowadzić do uszkodzenia nerek, dlatego upewnij się, że optymalizujesz poziomy ważnych składników odżywczych, takich jak magnez, potas i magnez, przestrzegając diety opartej na pełnych pokarmach oraz bogatej w warzywa i owoce.

Źródło: kidney.org

Zaledwie 1 łyżeczka nasion chia wzmocni Twoje jelita, mózg i serce. Warto znać ich wszystkie właściwości!

Guawa zawiera 4x więcej witaminy C niż pomarańcze i 10x więcej witaminy A niż cytryny!