Większość z nas zwykle nie ma czasu na drzemkę po południu, ze względu na liczne obowiązki domowe, pracę i wszystkie inne obowiązki, które utrzymują nasz harmonogram.
A to często może być męczące, dlatego jeśli czujesz się wyczerpany w środku dnia, powinieneś wiedzieć, że 34 procent Amerykanów drzemie. Niektórzy uważają, że drzemki są dziecinne i leniwe, podczas gdy inni uważają, że drzemki w ciągu dnia przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego i psują sen w nocy. To wszystko to jednak mity, tak naprawdę drzemka jest zdrowym sposobem na bezsenność.
Drzemka – korzyści dla zdrowia
Jeśli nie lubisz sjesty po południu i nigdy nie drzemałeś, być może będziesz musiał przemyśleć swoje codzienne nawyki, ponieważ drzemka jest bardzo korzystna dla zdrowia.
Według National Sleep Foundation, drzemka od 20 do 30 minut skutecznie przywraca koncentrację i poprawia wydajność. Ponadto, jeśli będzie krótka, wcale nie wpłynie na sen w nocy i pozwoli uniknąć otumanienia, które pojawia się po dłuższej drzemce.
Badanie NASA wykazało, że 40-minutowa drzemka przeprowadzona przez wojskowych pilotów i astronautów poprawiła ich wyniki w pracy o 34%, a ich czujność o 100%.
Drzemki są sposobem na doładowanie, dzięki czemu zapobiegają zmęczeniu i poprawiają ogólny stan zdrowia i samopoczucie.
Czy drzemka ma wpływ na pamięć?
Badanie z 2010 r. w Neurobiology of Learning and Memory udowodniło, że drzemki w ciągu dnia również poprawiają procesy pamięci, szczególnie pamięć asocjacyjną.
W badaniu wzięło udział 31 zdrowych uczestników, którym w południe powierzono zadanie uczenia się w celu zapamiętania dwóch zestawów par fotografii twarzy i obiektów. Obiekty w każdej parze występowały w obu zestawach, ale zostały sparowane z różnymi twarzami.
Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: tych, którzy mieli 90-minutową drzemkę w ciągu dnia i tych, którzy nie drzemali. O 16:30 uczestnicy, którzy drzemali, wykazali znacznie lepsze zachowanie pamięci asocjacyjnej.
Rodzaje drzemek
Planowana drzemka – jest to drzemka, zanim jeszcze poczujesz się zmęczony, to powstrzymanie senności, zanim nadejdzie.
Drzemanie awaryjne – to drzemka w godzinach popołudniowych, kiedy najsilniej spadają zapasy energii. Jest to przydatne dla zmęczonych kierowców lub osób obsługujących niebezpieczne urządzenia.
Nawykowe drzemanie – niektóre osoby zdrzemną się o tej samej porze każdego dnia, na przykład po obiedzie.
Aby uzyskać najlepsze efekty, celuj w popołudniową drzemkę, nie dłuższą niż 20–30 minut. Ta drzemka zwiększy koncentrację, ale nie sprawi, że poczujesz się później zmęczony, przybity czy otumaniony. Pomieszczenie powinno mieć komfortową temperaturę, ograniczony hałas i słabe światło.
Mimo iż codzienna krótka drzemka ma dużo korzyści, należy pamiętać, że nie jest dla każdego. Drzemki mogą czasami powodować mdłości i dezorientację, zwykle gdy drzemka przekracza zalecane 20-30 minut. Ponadto osoby zmagające się z problemami ze snem mogą pogorszyć swój problem poprzez drzemki.
Dlatego spróbuj sprawdzić, co będzie dla Ciebie najlepsze. Być może jesteś jednym z tych, którzy w pełni wykorzystają zalety krótkiej drzemki.