w ,

9 nawyków, które powinieneś wyeliminować ze swojego życia – poważnie zagrażają Twojemu mózgowi!

Ludzki mózg jest instrumentem odpowiedzialnym za większość funkcji życiowych człowieka.

Dlatego tak ważnym jest zachowanie maksymalnej jego kondycji i dbałość, aby wyeliminować pewne nawyki, mogące realnie zagrozić jego właściwemu funkcjonowaniu. Oto 9 z nich:

1. Nuda

Jedną z podstawowych umiejętności mózgu jest neuroplastyczność, a więc możliwość gromadzenia wspomnień, nawiązywania nowych połączeń nerwowych. Dlatego istotne jest dostarczanie temu narządowi rozrywki intelektualnej, która zachęcałaby do jego działania.

2. Brak podstawowego posiłku – śniadania!

Śniadanie, jak wiadomo jest podstawą dobrego samopoczucia. Dlaczego? Jak pokazują współczesne, japońskie badania, osoby, które nie dostarczają z rana odpowiednich składników i glukozy, mają większe problemy z normalnym i prawidłowym funkcjonowaniem swojego mózgu. Wolniej przyswajają nowe informacje, sprawiają, że ryzyko występowania udaru, bądź wylewu jest zdecydowanie większa- nawet o 36%.

3. Sen z telefonem obok głowy.

Pole elektromagnetyczne, wydzielane w telefonach komórkowych jest niezwykle szkodliwe dla ludzkiego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jak pokazują szwedzkie badania, promieniowanie z telefonów może wywoływać olbrzymie bóle głowy, a także przyczyniać się w znaczący sposób do występowania nowotworu mózgu. Stąd też apel naukowców, aby nikt nie spał z telefonem blisko głowy, a najlepiej unikał jego obecności, jeśli jest to możliwe.

4. Praca podczas choroby

Mało kto zastanawia się, dlaczego w większości przypadków lekarze przepisują zwolnienie lekarskie podczas choroby. Otóż wytłumaczenie jest bardzo proste. Organizm podczas choroby walczy z infekcją, dlatego tez wykorzystuje wszystkie możliwości. Gdy decydujemy się na pracę wydłużamy okres rekonwalescencji i narażamy się na dodatkowe osłabienie, a więc kolejne choroby.

5. Nadmierne jedzenie

Nadmiernie spożywane jedzenie jest zwykle mało wartościowe pod względem energetycznym. Dlatego tez bardzo często mózg nie rejestruje faktu zjedzenia, a człowiek jest dalej głodny. Dlatego podstawą jest dbałość o wybór wartościowych posiłków, aby dostarczały nam energii niezbędnej do funkcjonowania.

6. Brak właściwej ilości snu.

Sen odgrywa kluczową rolę w ludzkim zdrowiu, gdyż pozwala na pełną regeneracje organizmu. Także w tym czasie zostają wyeliminowane szkodliwe toksyny. Jeśli więc nie dostarczamy właściwej ilości odpoczynku, nasze samopoczucie, a co za tym idzie, także zdrowie ulega znacznemu pogorszeniu.

7. Palenie papierosów
O paleniu nie ma co za wiele pisać, gdyż jest powszechnie wiadomo, iż czynność ta bardzo szkodzi ludzkiemu organizmowi. Przede wszystkim osłabia żywotność neuronów i błon komórkowych, odpowiedzialnych za właściwą koordynacje ruchową, czy też równowagę.

8. Cukier.
Cukier, choć niezwykle popularny w nadmiarze prowadzi do wielu nieprzyjemnych schorzeń i dolegliwości. Jak podają najnowsze badania, to właśnie on odpowiedzialny jest za nieprawidłowe działanie niemalże każdej tkanki czy komórki w centralnym układzie nerwowym.

9. Zanieczyszczenie powietrza.
Zanieczyszczenie środowiska, a przede wszystkim powietrza, wpływa na wszystkie funkcje życiowe, i każdy organ – w tym także mózg. Choć nie ma przed tym ucieczki, wygląda na to, że tylko noszenie maski gazowej, pozwala na uniknięcie ryzyka związanego z rozwojem chorób.

Poznaj jakimi objawami Twoja wątroba informuje Cię, że jest przeciążona toksynami.

5 prostych ćwiczeń z krzesłem, dzięki którym szybko pozbędziesz się tkanki tłuszczowej z brzucha